Aktuellt

Mara-snack


Med hopp om lite bättre väder till 2013 års löpare…

Det är mycket marathon nu. Mat-tips, uppladdningstips, klädtips. Allmän nervositet på bloggar och facebook. Och då svider det lite att sitta här och pilla sig i naveln, helt bortkopplad från själva marahysterin.

Tänk om man skulle plocka ut sin nummerlapp och springa första milen. Bara för att få vara med litegrann. Njuta av känslan.

Tål att funderas på…

13 Comments

  • Reply
    Uppochoppa
    30 maj, 2013 at 12:28

    Ja, do it!

  • Reply
    Jenny
    30 maj, 2013 at 12:31

    Absolut, kör Anna kör!

  • Reply
    coyntha
    30 maj, 2013 at 13:19

    Jaaa!!! GÖR DET!!

  • Reply
    Lotta
    30 maj, 2013 at 13:44

    Såklart!! Jaaa!!

  • Reply
    Lotta
    30 maj, 2013 at 14:13

    Och hur sannolikt är det att du verkligen kliver av efter 1 mil? Om allt råkar kännas bra i kroppen just då.

    • Reply
      Jennie
      30 maj, 2013 at 14:30

      Precis min tanke också. Vad gör du om/när tävlingsnerven slår till? ;)

      • Reply
        Helena
        30 maj, 2013 at 16:15

        Tänkte samma…VEM vill kliva av på ett soligt Norr Mälarstrand mitt i marafesten liksom..!? :D

        • Reply
          Anna (orka mera)
          30 maj, 2013 at 16:45

          Det ena man vill det andra man måste :( Jag kan omöjligen springa en mara utan att gå sönder fullständigt. Så förnuftig är till och med jag :)

      • Reply
        Anna (orka mera)
        30 maj, 2013 at 16:46

        Haha, det gör den inte. Min ev marastart är bara en kul grej. Ett träningspass med sällskap. Jag bestämmer mig redan från början hur lång den ska bli.

    • Reply
      Anna (orka mera)
      30 maj, 2013 at 16:44

      Det finns ingen risk. Vaden känns från första steget och jag klarar rundor kring milen men inte så mycket längre. Dessutom har jag inte sprungit asfalt på länge så jag kanske får kliva av tidigare.

      • Reply
        Lotta
        30 maj, 2013 at 21:01

        Ok! :) Ja, så länge du vet att vaden inte blir sämre av att springa första milen (eller hur långt det nu blir) så kan du väl lika gärna njutspringa lite. ;)

  • Reply
    Sasha
    30 maj, 2013 at 16:19

    Kanske testa på Tjejmilen?

    Tips för alla er som ska ge er på Tjejmilen. Här hittar ni en app med bloggar och roliga tävlingar i samband med loppet.

    https://www.facebook.com/tjejmilen/app_109598902556330

    • Reply
      Anna
      30 maj, 2013 at 21:11

      Jo det ser ut att bli den också. Fast det är ju ett tag dit!

Leave a Reply

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.