Det finns saker jag aldrig lär mig. Som att genväg är senväg och att alla vägar bär till träskmark.

Morgonens löprunda skulle vara kort och lugn. En återhämtningsjogg i ösregn. På en ö kan man ju inte springa så mycket fel, det är ju liksom vatten på alla håll. Trodde vi.
Vi gör en avstickare från den trygga tillvaron på grusväg för att få en titt på Siljan. Det börjar som en fin stig men förvandlas ganska snart till träskmarken Allan. Siljan i all ära men vi har nog minst lika mycket vatten i skorna.
Efter några kilometers vattenlöpning når vi äntligen fast mark. GPS:en visar att vi sprungit 8 km, precis så kort som vi hade tänkt springa. Men det är liksom inte läge att stanna redan, vi har hamnat på fel sida ön och längtan efter frukostgröten är stor. 5 km bonus blir resultatet. Och extremt blöta skor.
Så det kan gå.
Och i blötmark dessutom. Man får i alla fall bort “uppkörningsbalken” att att springa i träsk
Låter som ni tränar till Ångaloppet nu på söndag
Been there, done (almost) that…
Men då blev ju skorna rena och fina.
Hi hi. När jag vattenlöper brukar det vara i en pool. Med baddräkt och flytbälte. Och utan skor. Men jag gissar att gröten smakade extra bra.
Haha. Gjorde likadant idag i skogarna kring Skara, på motionslingan Gud glömde. 14,5km blev 21,5km. Humorn är att jag tänkte på dig och Fredrik och era små extra turer.
Vätskebälte med gel kändes helt rätt när jag såg samma skylt för 4:e gången….
Kan tillägga att skorna klafsa rätt bra här med…
Jag tror jag ska följa ditt exempel nästa gång, vätskebälte och gel kan ju rädda vilken vilsespringning som helst!
Kul (o)vana, ni måste ju liksom få se så mycket mer av världen…
Blir ju hemskt nyfiken på vart i Siljanstrakten ni håller hus… är ni kvar i Tällbergstrakten eller har ni dragit er norrut mot Gesundahållet?
Vi är på Sollerön och roar oss! Har du några tips på goda kaféer i krokarna med hembakat så får du gärna tipsa! Måste kolhydratladda inför lördag