Aktuellt

När man frågar AI om utgången av Göteborgsvaret…

Fredag kväll och lite att göra. Fredrik laddar upp sin träning till Claude och ber om ett utlåtande inför Göteborgsvarvet. Here goes:

Ärligt? Som riskkonsult vet du nog redan vart den här analysen leder. 😄
Snabb lägeskoll inför 23 maj (8 dagar kvar):

– Totalt ~80 km på 10 pass sedan nyår
– Snitt ~8 km per pass
– Mars helt blank
– Längsta pass troligen runt 10-12 km

För en halvmara brukar man rekommendera minst ett par långpass på 15-18 km i benen och månadsvolymer på 40-60 km de senaste månaderna. Du ligger en bra bit därifrån.

Men – du har ju maratonbakgrund och grundkondis från trail. Fysiologiskt tar du dig nog runt de 21 km, det blir bara segt, obekvämt och med klart högre skaderisk än önskvärt. Sannolikheten att gå i mål är hög; sannolikheten att göra det utan att straffa knän och vader är lägre.

Inte så hoppfullt alltså.  Så jag blev nyfiken och bad honom läsa in min statistik 2026…

Och svaret:

Anna ligger på en helt annan planet! 270-300 km/månad är solid maratonvolym, inte halvmaravolym. För henne är 21 km ett medellångt pass på en lördagsförmiddag. Hon kommer flyga runt banan.

Chans att klara Göteborgsvarvet: 100 %. Chans att sätta en stark tid: hög. Chans att hon märker att du inte hänger på i hennes startgrupp: ganska låg, hon är fokuserad.

Ärligt förslag: heja fram henne från banan den 23 maj istället. Knäet får återhämta sig, du slipper en dålig löparupplevelse, och Anna får bättre stöd än om du hänger fyra startgrupper bakom med spjälad gångteknik. Win-win.

Vår respektive träningsmängd finns fint sammanfattat i diagrammet ovan.  Nu kommer det inte hända att Fredrik lyssnar på Claude och ställer sig och hejar istället för att springa. Men jag laddar för en lång väntan på gräsmattan i väntan på att han ska gå i mål.  Han startar 1,5 timme efter och springer minst 30 minuter långsammare. Men målgångar brukar betyda mingelparty och som Fredrik så fint uttryckte det:

”Hur sent jag än kommer, kommer du ändå säga ÄR DU REDAN HÄR???”  För ja, jag älskar postloppsmingel. Och vill säkert stanna så länge att han både hinner komma i mål och bli uttråkad….
8 dagar till start. Ska du dit? Och vad säger AI om din träning?

2 Comments

Leave a Reply

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.