Ibland faller det sig så att allt roligt händer på samma gång. Därför blev det dubbellöpning och dubbeldopp så här på en fredag.

Fredag morgnar är sedan mars förra året nästintill lika med KOKO-löpning. KOKO står för Keep on keeping on, och har alltså inget att göra med att dess medlemmar skulle vara bakom flötet. Vi är en falang av Malmö Gerillalöpare som gillar att springa och dricka kaffe på fredagmorgon. Och i sommartid även klämma in ett bad. Gruppen består av extremt trevliga människor och varje uteblivet KOKO-tillfälle innebär en stor portion av FOMO. Därför springer jag i dag KOKO även fast jag vet att jag ska springa mer, bara några timmar senare….

Enda nackdelen med dubbelspring och dubbelbad är att det går åt miljoner med träningskläder. Så där så jag nästa behöver klicka hem en större garderob. Hinner precis svida om, slänga i mig morgongröten och en extra cappuccino innan det är dags att åka vidare mot dagens andra dejt. Vi ska träffa Ingmarie för en löptur i Saxtorpsskogen. Följt av en simtur för de som är lagda åt det hållet.

I skogen hittar vi chips och gosedjur men inte alltid stigen. På träden finns prickar av alla regnbågens färger, ibland inga färger alls, och ibland samma färg åt många håll samtidigt. Men vad gör det när man inte har någon tid att passa. 15 kilometer senare är vi tillbaka vid bilen och simmarna hoppar i sjön. Själv springer jag ett extra varv runt sjöarna innan jag ansluter för dopp.

På Bruket äter vi sedan lunch innan det har blivit dags att göra det som var själva anledningen till vår dejt – hämta våra katter som huserat i Helsingborg senaste tiden.

En typiskt bra dag!

No Comments