Aktuellt

Fredags-tabata

Idag höll jag klassen jag själv velat vara med på. Den kändes grymt jobbig och det kittlade i varenda muskel att se de andra jobba. Lite så där som att titta på julkappen men inte öppna den. Se men inte röra.  Fyra stycken Tabatas* med ordentlig vila emellan. Tanken är att dö en smula på varje Tabata och sedan ha gott om tid till återhämtning emellan.

Jag bjuder på övningarna ifall ni behöver något att roa er med i helgen. Varje Tabata innehåller två övningar som alterneras. Varannan intervall av den ena och varannan intervall av den andra. Totalt 4 av varje.  I Tabata 1 är det samma övning men här alterneras vilket ben som används!

Är ni redo?  Here goes:

TABATA 1.
Sprinter’s start. Varannan intervall höger ben, varannan vänster. Totalt 4 ggr på varje ben.

TABATA 2.
1) Axelpressar med stång
2) Övning som jag inte kommer på vad den heter men som ni hittar 2:48 minuter in i den här filmen

TABATA 3.
1) Snabba slag på boxsäck
2) Sidohopp på stepbräda. Stå i djupt knäböj med höger fot på brädan (i brädans längsrikting) och vänster fot på golvet. Skjut ifrån och landa djupt i knäböj på andra sidan med vänster fot på brädan och höger på golvet. Förflytta dig fram och tillbaka, från djupa knäböj via höga hopp till knäböj på andra sidan.

TABATA 4.
1) Dubbelhandssving med kettlebell
2) Armhävningar

Behöver ni hjälp med tidtagningen finns en fiffig TABATA-app till telefonen. Så här ser den ut:

image   image
————————————————————————————————————————-

* Tabata betyder arbete i 20 sekunder följt av 10 sekunders vila. Upprepa 8 ggr, totalt 4 minuter.

8 Comments

  • Reply
    alexandra
    26 september, 2014 at 15:08

    Älskar Tabata! Och älskar när du menar att man ska dö en smula mellan varje intervall – det är ju exakt det man gör :)

  • Reply
    Hanna - Min väg till att bli en bättre löpare + ytligheter
    26 september, 2014 at 15:18

    I helgen ska jag döma matcher så annan träning blir det inte den här veckan. Jag skulle vilja prova lite nytt och det här låter som ett roligt men jobbigt pass.

  • Reply
    Mari
    26 september, 2014 at 17:55

    Tack för tipset =) Alltid kul! Älskar tabata.

  • Reply
    Ingmarie
    26 september, 2014 at 19:50

    Goa grejer! Har den appen också. Skulle vilja att den plingade men jag har inte fattat om det går?

    • Reply
      Anna
      26 september, 2014 at 22:07

      Den piper. Typ tre pip och ett längre pip. Gör inte din det?

  • Reply
    minatraningstajts
    27 september, 2014 at 07:30

    Like!

  • Reply
    Rund är också en form!
    27 september, 2014 at 10:05

    Sprinter-start är en nygammal favorit! Grym! :-)

  • Reply
    Jennie Dyrhill
    28 september, 2014 at 20:45

    Fiffigaste appen!

Leave a Reply

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.