Aktuellt

Strukturera mera!

Knappt har man skuttat över mållinjen på Stockholm marathon innan det är dags att flytta fokus mot nästa mara – NEW YORK – i början på november.

 image 

Inför Stockholm hade jag bara slösprungit, utan mål och mening. Utan plan. Bara samlat mil. Och pga skador och TRE förkylningar inte ens speciellt många mil.

Till New York ska jag komma förberedd. Smart Marathon Training ska bli min bibel och första träningsveckan börjar redan idag. Fast jag börjar med att fuska lite. För det här är ingen vanlig vecka…

Den här veckan är vi nämligen barnfria HELA helgen. Och då ska vi cykla moutainbike på så många Skåneleder vi bara hittar. Och när vi inte hittar fler ska vi leta lite till, hitta lite fler och springa tills vi inte orkar mer.

Nästa vecka blir det ordning på torpet. Fr om träningsvecka 2 ska jag följa min bibel slaviskt (ja, jag ska lyssna på kroppen också…) och komma väl förberedd till New York. Jag är taggad och übermotiverad att för första gången på mycket länge få struktur.

Motivationen på topp alltså. Bring it on!

13 Comments

  • Reply
    Anna
    11 juni, 2012 at 17:36

    Härligt!! jag älskar listor och planer och struktur. Synd att jag är så dålig på att följa dem bara … Men, man kan ju bättra sig. Ska bli kul att följa dig.
    Jag ska strukturera löpningen efter Running Sweden´s LL-program så fort benet är i skick igen.

    • Reply
      Anna
      11 juni, 2012 at 22:04

      Tråkigt med benet! Jag hoppas det snart är redo att springa igen!!

  • Reply
    Johan
    11 juni, 2012 at 17:58

    Bara du inte tappar glädjen i alla listor. Jag borde definitivt bli mer strukturerad. Men vill kunna springa ut med ett leende på nästan varje pass, oavsett väder. :-) Jag har väldigt svårt för påtvingade måsten.

    • Reply
      Anna
      11 juni, 2012 at 22:00

      Känner jag mig själv kommer jag inte vara superstrikt. Händer det något roligt längs vägen är jag inte rädd för att modifiera lite :)

  • Reply
    Suzan
    11 juni, 2012 at 18:48

    Kör hårt!

  • Reply
    Västgötskan
    11 juni, 2012 at 19:09

    Oh, vad spännande! Go for it! :-)

  • Reply
    Jona
    11 juni, 2012 at 21:59

    Wow! Och du börjar med att satsa på cykel :-)

  • Reply
    Anna
    11 juni, 2012 at 22:15

    Varför vara som alla andra liksom? :)

  • Reply
    Ingmarie
    11 juni, 2012 at 22:36

    Det där kommer att bli finfint! Och i NY kommer vädret att vara perfekt! :-)
    Du har mail också. :-)

  • Reply
    Em
    12 juni, 2012 at 12:13

    Hej och hå och härligt! Jag är snart med ut på Skåneleden på hoj! :)

    • Reply
      Anna
      12 juni, 2012 at 13:17

      Ska du köpa mtb??? Vad roligt! Då kan vi ramla tillsammans :)

      • Reply
        Em
        12 juni, 2012 at 13:30

        Ska ju köra Aim Challenge i början av augusti! :)

  • Reply
    Miniräknare - Fungerande räknare
    12 juni, 2012 at 14:42

    Du vinner säkert i New York!! :)

Leave a Reply

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.