Aktuellt

Funbeat + android = exakt fel…

Skickade ut Coach F på en löprunda med Funbeat-appen och hans androidmobil.

Förra gången visade den 10,3 km på en runda som enligt alla andra tekniska hjälpmedel ligger någonstans mellan 8,6-8,8 km.  Då var telefonen nerstoppad i en ficka på magen. Nu fick den sitta på armen.

Resultat: 10,3 km.

Exakt fel med andra ord.

Runkeeper på samma mobil visar 8,8.

Nu måste jag gå vidare med Funbeat-app på en ANNAN android-mobil. För att se om det är själva kombon Funbeat och Android som inte funkar.

Jag känner mig nördigare och nördigare för varje dag. Men det är ganska kul.

6 Comments

  • Reply
    Desirée
    11 februari, 2012 at 16:27

    Helt klart intressant att det kan skilja så mycket. Väntar med spänning på fler resultat ifall jag någon skulle få för mig att överge min Garmin :)

  • Reply
    Leonie
    11 februari, 2012 at 18:25

    Vilken tur att du är så nördig så att vi andra kan få reda på hur det ligger till med de där olika produkterna:)

  • Reply
    pilla
    11 februari, 2012 at 19:16

    Har också funderat på hur exakt de olika apparna igentligen mäter. Inte så jätteprecis verkar det som…

  • Reply
    Carina
    11 februari, 2012 at 21:48

    Intressant! Ska ta och testa på lämpligt pass.

  • Reply
    anneliten
    12 februari, 2012 at 00:10

    Kul med allt testande men samtidigt besvärande. Man vill ju lita på prylarna.

  • Reply
    Sofy
    13 februari, 2012 at 11:42

    TACK för rapport på runkeeper! yay! Och ja – det är nördigt, men också nödvändigt ju, och KUL!

Lämna ett svar

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.